• נאור גרשון

מה זה בעצם שיימלס?פירוש המילה SHAMELESS הוא חסר בושה.

מהי בושה?

"בושה היא תחושה או רגש שלילי חזק, המתעורר אצל אדם שחש כי הזולת מבקר אותו בעקבות מעשה שעשה בניגוד לנורמות המקובלות" (ויקיפדיה).

כלומר, ההרגשה הזו (מבוכה \ לחץ \ חוסר נעימות) שאדם מרגיש כשהוא עושה דבר בניגוד לנורמות החברתיות או רוצה לעשות דבר בידיעה שאדם אחר יתפוס את המעשה כמנוגד לנורמות (מוזר \ מביך \ לא מתאים לסיטואציה וכו') והוא מתבייש עוד לפני שבכלל עשה משהו, הרגשה שלרוב מונעת מהאדם לעשות מה שרצה.

הבושה הזו נובעת מהפחד מכישלון שזהו פחד מדומה (אינו סכנת חיים) ומיותר שתוקע אותנו בחיים וגורם לתסכול. הוא לא מאפשר לנו לממש את מלוא הפוטנציאל הקיים בנו ולהרגיש חופשיים ומשוחררים.

ישנה גם בושה "נורמלית" (מי קובע מה נורמלי ומה לא? דברים מסוימים יכולים להראות נורמליים בחברה אחת והזויים בחברה אחרת. נורמלי הוא מושג מתעתע).

למשל כשבחורה מחליפה בגדים בחדרה ומישהו פותח במפתיע את הדלת להכנס או כאשר מישהו מנסה להכנס לתא השירותים הציבוריים בו אנחנו משתמשים, תעבור בנו תחושת בושה ומבוכה עקב הסיטואציה האינטימית שטבעית לנו כשאנו לבד ומביכה כשאדם זר נכנס לסיטואציה.

אני לא מדבר על בושה מסוג כזה.

אני מדבר על הבושה שאיננה "נורמלית" אלא כזו שמעכבת ומפריעה לאדם בחייו ונובעת ממה שנקרא "פחד קהל". אני מרחיב את המושג הזה ובמילה קהל, מתכוון גם מול אדם בודד או יותר הנמצא בסיטואציה ובין אם הוא קרוב אלינו או לא (לדוג' גם הורים הם סוג של קהל – מה יגידו, מה יחשבו...).

כשאומרים "פחד קהל" אוטומטית חושבים על הפחד לנאום מול קהל (הפחד החזק ביותר) ובחיי היום יום נפוצה יותר המבוכה שעולה כשאנו בקבוצה ורוצים לשאול או להגיד משהו.

בושה יכולה להופיע כשנרצה להשיג משהו או ללמוד מקצוע שאולי יראה מוזר לאחרים ואין גבר שלא מכיר את הסיטואציה הזו שהוא רואה בחורה יפה עוברת מולו ברחוב, אך הבושה "קופצת" עליו ומונעת ממנו להוציא הגה.

תינוקות וילדים קטנים לא מודעים עדיין לעניין הבושה ועושים מה שהם רוצים, מתי שהם רוצים. הם לא חושבים מה תחשוב הסביבה שלהם אם יעשו כך וכך.

תינוק ימלא את טיטולו ב"כל טוב" גם אם הוא במסעדה עם משפחתו וסביבו 20 איש ואם הוא נהיה רעב, הוא יתחיל לבכות או לצרוח גם אם הוא נמצא בספרייה עם אמו.

ילד קטן שנשאל האם האוכל טעים לו, יענה בכנות ויכול גם להגיד שהוא מגעיל בלי לחשוב פעמיים.

אני מניח שיצא לכם לראות ילד שוכב על הרצפה בסופר, לא מוכן לקום ובוכה בקולי קולות כי ההורים לא מוכנים לקנות לו את הממתק שרצה.

מעניין אותו מה אתם חושבים על זה שהוא שוכב על הרצפה ומרעיש? ממש... מעניין אותו הממתק!

אז מתי נוצרת הבעיה? אותה מודעות מוגברת שיוצרת את הפחד והבושה? עם השנים.

עם השנים אנו לומדים את הגבולות והנורמות החברתיות והחופש שלנו לבחור מה אנחנו רוצים לעשות בחיינו, הולך ומצטמצם. כמובן שיש צורך בגבולות אך ברגע שהם גורמים לנו לתסכול זה כבר עובר את הגבול (איזה משחק מילים משעשע (: ).

אז מדוע בחרתי במושג SHAMELESS כשם החברה?

אני מאמין, שלשם אנו צריכים לשאוף! לשאוף להיות חסרי בושה.

למען הסדר הטוב, אין הכוונה ללהיות גסי רוח או חוצפנים ולהעליב או לפגוע במישהו אלא חסרי בושה עם המטרות והרצונות שלכם.

אז אם אתם מתחברים למה שכתבתי פה ורוצים להוריד את רמת הבושה בחייכם, זה מה שאני מציע:

אני מציע לכם להפטר מהמושג "לא נעים", להפסיק לרצות אנשים אחרים וקודם כל לדאוג לעצמכם, למה שאתם רוצים.

אני מציע לכם לצאת מאזור הנוחות, לפרוץ את הגבולות שלכם!

אני מציע לכם להתמודד...

יש משפט יפה שאני אוהב שאומר: "תנסה, תראה מה יקרה".

אני מזמין אתכם להשמיע את דעתכם יותר, ללכת עם הבגד ההוא שאתם אוהבים (למרות שאחרים פחות), להתחיל עם הבחורה היפה שעוברת מולכם ברחוב (גם להגיד "היי" תופס), לשים מוזיקה שאתם אוהבים ברכב ולשיר בקול גם כשאתם עוצרים ברמזור ויש מכוניות לידכם והולכי רגל רואים אתכם כשהם עוברים במעבר חצייה (אני לפעמים אפילו רוקד בישיבה, לא בזמן נסיעה כמובן).

אני מזמין אתכם לרדוף אחר המטרות שלכם גם אם אחרים פחות אוהבים אותן.

החיים חולפים מהר אז כדאי שיהיה לנו טוב בדרך ושנרגיש שחיינו ע"פ הרצונות שלנו ולא של אחרים.

טיפ לסיום,

אם אתם רוצים לעשות משהו ומזהים שאתם מתביישים, תשאלו את עצמכם את השאלה הבאה:

האם זה שאוותר על הרצון שלי יקדם \ ישרת אותי או שסביר שארגיש תסכול אח"כ? (ניתן לשאול על כל פעולה בחיים – האם זה ישרת אותי?).

אם הוויתור לא משרת אתכם, לכו על מה שרציתם!

אפילו רק על חלק מזה, אפילו רק על הצעד הראשון. משהו.

רק אל תוותרו על זה ותתקעו במקום.

באהבה,

נאור גרשון – מאמן אישי

#photo

פוסטים אחרונים

הצג הכול